Menu:

Vaculka, Vladislav

(1914 Jarošov – 1977 Uherské Hradiště)
Vladislav Vaculka pracoval jako malíř, sochař i grafik. Jeho studium na AVU v Praze přerušila 2. světová válka. Volné malbě se potom věnoval až do počátku 50. let 20. století, kdy se musel začít živit jako keramik. Stal se zakládajícím členem skupiny Brno 57 a na konci 50. let začal pracovat na monumentálních realizacích dotvářejících soudobé novostavby veřejných budov a socialistických podniků. Z jeho sochařského díla v tomto oboru musíme vyzdvihnout plastiku Vzkvétání z roku 1967 pro VÚGPT ve Zlíně. V letech 1969 – 1974 působil jako profesor na SUPŠ v Uherském Hradišti. Zemřel v roce 1977 na následky infarktu. Pohnuté okolnosti jeho smrti ilustrují více než příznačně dobovou atmosféru - srdeční záchvat dostal po té, co u něj byla na základě udání, že ilustroval samizdatovou sbírku básní, provedena domovní prohlídka.
Vladislav Vaculka je autorem návrhu pro skleněnou mozaiku osazenou na domě čp. 162 na Třídě Tomáše Bati ve Zlíně. V nároží sousedního čp. 164 bylo sídlo podniku Dílo s výstavní galerií. Skleněná mozaika mohla vzniknout právě v souvislosti s tímto obchodem. V pravém spodním rohu je signována kapitálou V zasazenou do kolečka, v dostupných materiálech se ale nepodařilo zjistit její název. O významu abstrahované kompozice se můžeme pouze dohadovat. Snad představuje krajinu se stromem, na kterém jsou usazeni ptáci. Její delikátní barevnost kombinující na pozadí odstíny modré, tyrkysové a azurové barvy s hlavním motivem kontrastujícím v růžových, vínových a žlutých tónech se váže k Vaculkovu malířskému dílu, například k olejomalbě Maratonec z roku 1962.
Monumentální dílo Vladislava Vaculky nevytvářelo jen veřejný prostor ulic. V méně trvanlivém materiálu se uplatnilo i v budovách divadel. Dvě realizace gobelínů podle jeho návrhů najdeme v bývalém gottwaldovském Divadle pracujících a další dvě potom ve foyer Slováckého divadla v Uherském Hradišti.
Vilém Jůza – Ludvík Ševeček – Ludvík Vaculík, Vladislav Vaculka. Životní dílo (kat.), Zlín 1991.
Anděla Horová (ed.), Nová encyklopedie českého výtvarného umění, sv. 2. N-Ž, Praha 1995, s. 888.
Alena Malá (ed.), Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2008 XIX, V-Vik, Ostrava 2008, s. 44-45.
Ida Vaculková et al., Vaculkovi. Umění čistého srdce, Uherské Hradiště 2014.
http://www.theatre-architecture.eu/cs/databaze/?theatreId=35 (naposledy staženo 17.7.2015)
http://www.arcadja.com/auctions/en/vaculka_vladislav/artist/173834/ (naposledy staženo 17.7.2015)
Archiv Krajské galerie ve Zlíně