Menu:

Zeman, Václav

(1934 Hlinsko)
Ilustrátor, malíř, grafik a typograf Václav Zeman vystudoval v ateliéru knižní ilustrace u Karla Svolinského na pražské VŠUP. Od 60. let pracoval na sérii návrhů koláží pro filmové plakáty. Už v tomto díle se jeho výtvarný projev ukázal jako lyrický a ve stejném duchu pokračoval i v dalším malířském díle, kde často pracoval s odkazy na ženské portréty z rukou starých mistrů.
Václav Zeman pracoval i na návrzích několika mozaik pro Trutnov, Špindlerův mlýn a Ústí nad Orlicí. Posledně jmenovaná realizace má dvě části a dotvořila v roce 1983 fasádu kulturního domu, v jehož interiéru se uplatnilo další mozaikářské dílo Ludmily Jandové. Kompozice umístěné po bocích vchodu do budovy jsou dosud prezentovány na fasádě. Představují tři dívky v krajině a mladý pár v průmyslové krajině vybavený rudou vlajkou. Právě druhá kompozice v nedávné době vzbudila živou diskusi o tom, nakolik je vhodné prezentovat díla z období socialismu v současném veřejném prostoru. Rudý prapor byl totiž v souvislosti s očekávanou návštěvou Václava Klause přetřen modrou barvou.
Josef Sůva, Východočeští výtvarní umělci na počest čtyřicátého výročí osvobození Československa sovětskou armádou (kat.), Pardubice - Rychnov nad Kněžnou, Jičín 1985, nestr.
Alena Malá (ed.), Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2010 XXI, W-Ž, Ostrava 2010, s. 223.
http://zpravy.idnes.cz/v-usti-nad-orlici-pretreli-rudy-prapor-namodro-prijede-klaus-p5z-/domaci.aspx?c=A100831_1441859_pardubice-zpravy_klu (naposledy staženo 17.7.2015)